Czy kontynuacja okazała się lepsza od oryginału?

Problem z sequelami jest taki (zarówno w świecie filmowym, jak i literackim), iż zazwyczaj nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Często wypuszczone na rynek wydawniczy, wyłącznie z powodów finansowych, co widać w sposobie poprowadzenia historii. Fabuła, wydawałoby się już zakończona, przykładnie zamknięta, rozciągana jest dalej i dalej – choćby autorzy nie mieli na nią większego pomysłu. Ukryte ciała to kontynuacja popularnej ostatnimi czasy powieści (na podstawie której powstał i serial dla Netflixa), za którą odpowiada Caroline Kepnes. Tym razem jednak, książka ta wymyka się coraz częstszej regule i prezentuje sobą całkiem sprawnie i rozsądnie zrealizowany ciąg dalszy.

Ciąg dalszy na ekranie i na papierze

Twórcy wersji serialowej, zdecydowali o wyprodukowaniu sezonu drugiego, czego przyczyną była zaskakująco duża popularność debiutującego serialu. Główny bohater to charyzmatyczny młody mężczyzna o socjopatycznych skłonnościach, ukazany jednak w taki sposób, iż odbiorca nieświadomie – chwilami – mu kibicuje. Ukryte ciała to dalsza historia przygód Joe, który postanowił przenieść się do Los Angeles. Kultowe już w świecie popkultury Miasto Aniołów ma jednak dla niego nie tylko korzystne niespodzianki. A samym motywem do przeprowadzki jest pewna dziewczyna, w której ten się zauroczył. Dużą zaletą drugiej części są fragmenty poświęcone amerykańskiemu miasto oraz bohaterom je zamieszkującym. Caroline Kepnes przygląda się mieszkańcom Los Angeles, ich kulturze, egocentrycznej naturze i skupieniu na własnych potrzebach, obserwując postacie z bezpiecznego dystansu.

Gorzki amerykański humor

O wiele więcej jest w Ukrytych ciałach atrakcyjnego dla czytelnika humoru. Autorka umieszcza go w wielu miejscach tworząc kontrast dla bardziej brutalnych wydarzeń i morderczych zapędów Joe. Dzięki czemu lektura jest w miarę lekka, a makabryczny wątek potraktowany z przymrużeniem oka. Żartem, który może spodobać się fanom Caroline Kepnes jest umieszczenie na łamach powieści autentycznych gwiazd z naszej rzeczywistości. Te przechadzają się po Los Angeles, przesiadują w popularnych miejscach, bohater natyka się na nie (jedną z nich jest sama Amy Adams), co w pewien sposób przygnębia go. Otóż, okazuje się, że Joe nie jest tak wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, jak o sobie myślał. Niemniej nadal jest to postać na wskroś przepełniona obsesją kontrolowania wszystkiego wokół. Mania ta prowadzi do wielu problemów, z którymi Joe będzie zmuszony się zmierzyć. Ukryte ciała to udany sequel literacki – trzecia część tej makabrycznej historii z dużą dawką czarnego humoru wydaje się być wyłącznie kwestią czasu.

Flower obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
, , , ,